Get Adobe Flash player

Dnia 1 marca 2018r grupa dzieci z kl. I-III Szkoły Podstawowej pod opieką p. Marioli Jankowskiej i p. Natalii Szymańskiej uczestniczyła w zwiedzaniu Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku.

Pani Anna Szymańska – laborantka KSM Kesem oprowadziła i opowiedziała naszym dzieciom w ramach, Programu dla szkół” „Mleko w Szkole” o produkcji mleka i produktów mlecznych.

Po założeniu odpowiedniej odzieży ochronnej uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od laboratorium, w którym pobierane są próbki produktów nabiałowych do badań pod względem zagrożeń bakteryjnych. Kolejnym miejscem była rampa, do której dowożone jest mleko w odpowiednich cysternach.

Z zaciekawieniem dzieci zobaczyły tradycyjną metodę produkcji twarogu z użyciem chust twarożkarskich i specjalnych pas do odciskania ziarna twarogowego, dzięki której sery uzyskują zwartą i jednolitą konsystencję oraz jedyny w swoim rodzaju efekt smakowo-zapachowy. Następnie pokazano nowoczesną metodę pakowania sera białego.

Dzieci zapoznały się także z rozlewnią kefiru naturalnego.

Zapewniono nas, że w procesie produkcji nie są stosowane żadne środki aromatyzujące, barwniki i substancje konserwujące. Gwarantują to udziałem w programach

„ Poznaj Dobrą Żywność” „ Polski Produkt Żywności ‘’ „Dziedzictwo Naturalne”

„Mleko w Szkole”.

Wycieczkę uczniowie zakończyli kosztując twarogu, który zachwycił ich smakiem.

FOTO GALERIA