Psychoterapia – co to jest? | Gimsmolnik

Psychoterapia – co to jest?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, zaburzeniami odżywiania albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają ludzie z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób oceniał.  

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby odkryć i wyeliminować wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać aktualne problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją realia i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zestresowani przed podjęciem próby leczenia. Warto pokonać lęk, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę pomocy w chronicznej chorobie r5w.pl, która wpływa na emocje i zdrowie psychiczne. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *